| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Pitch | 2.54 mm |
| Gender | Female |
| Connector Type | Housing |
| Number of Positions | 16 (2 x 8) |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.54 mm |
| Mating Post Length | |
| Termination Post Length |
Stock: 102
Distributors
pcbx
Unit Price$0.29434
Ext.Price$0.29434
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.29434 | $0.29434 |
| 10 | $0.26085 | $2.60850 |
| 50 | $0.23117 | $11.55850 |
| 100 | $0.19939 | $19.93900 |
| 500 | $0.17198 | $85.99000 |
| 1000 | $0.16401 | $164.01000 |
| 3000 | $0.15641 | $469.23000 |
| 5000 | $0.14916 | $745.80000 |
